Paduden Duo 200 mg/500 mg, 10 comprimate filmate, Terapia

Vândut de liki24.ro

Detalii:

Paduden Duo 200 mg/500 mg, 10 comprimate filmate, TerapiaPADUDEN DUO conține două ingrediente active (care asigură acțiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen și paracetamol.Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS acționează prin reducerea durerii, reducerea inflamației și scăderea febrei.Paracetamolul este un analgezic care acționează într-un mod diferit comparativ cu ibuprofenul, pentru a reduce durerea și febra.PADUDEN DUO este utilizat pentru tratamentul de scurtă durată al durerii ușoare până la moderată asociată cu migrenă, durere de cap, durere de spate, durere din timpul ciclului menstrual, durere de dinți, durere de mușchi, răceală și gripă, durere în gât și febră.Compoziție:Substanțele active sunt ibuprofen și paracetamolCelelalte componente sunt: Nucleul comprimatului: amidon de porumb, povidonă K-30 (E 1201), croscarmeloză sodică (E 468), celuloză microcristalină (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), glicerol dibehenat (E471)Filmul comprimatului: alb Opadry (alcool polivinilic parțial hidrolizat, talc, dioxid de titan (E 171), glicerol monocaprilocaprat, laurilsulfat de sodiu).Mod de administrare:Pacientul trebuie să consulte un medic dacă simptomele persistă sau se agravează sau dacă este necesară utilizarea acestui medicament pentru mai mult de 3 zileAdulți: Se va administra un comprimat de maxim trei ori pe zi, cu apă. Se va lăsa un interval de cel puțin șase ore între dozeDacă administrarea dozei de un comprimat nu controlează simptomele, pot fi administrate cel mult două comprimate, de maxim trei ori pe zi. Se va lăsa un interval de cel puțin șase ore între dozeNu se vor administra mai mult de șase comprimate (paracetamol 3000 mg, ibuprofen 1200 mg) într-o perioadă de 24 oreCopii și adolescenți: Nu se utilizează la copii sub 18 ani.Contraindicaţii:Nu luați PADUDEN DUO dacă:luați deja orice alt medicament care conține paracetamolluați orice alt medicament care ameliorează durerea, inclusiv ibuprofen, acid acetilsalicilic în doză mare (peste 75 mg pe zi) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), inclusiv inhibitori ai ciclooxigenazei 2 (COX-2)sunteți alergic la ibuprofen, paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicamentaveți sau ați avut vreodată în trecut un ulcer sau o sângerare la nivelul stomacului sau duodenului (intestinul subțire)aveți o tulburare de coagulare a sângelui (formare de cheaguri)suferiți de insuficiență cardiacă, hepatică sau renalăsunteți în ultimele 3 luni de sarcinăaveți vârsta sub 18 ani.Precauţii:Înainte să luați PADUDEN DUO, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:aveți o infecție sunteți o persoană vârstnicăsuferiți de astm bronșic sau ați suferit de astm bronșicsuferiți de tulburări renale, cardiace, hepatice sau intestinaleaveți lupus eritematos sistemic (LES) – o afecțiune a sistemului imunitar care afectează țesutul conjunctiv, determinând durere la nivelul articulațiilor, modificări la nivelul pielii și tulburări ale altor organe sau altă boală mixtă de țesut conjunctivaveți tulburări gastro-intestinale sau boală intestinală inflamatorie cronică (de exemplu, colită ulcerativă, boala Crohn)sunteți în primele 6 luni de sarcină sau alăptațiintenționați să rămâneți gravidă.Sarcina, alăptarea şi fertilitatea:Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicamentA nu se administra dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină. Aveți o grijă deosebită dacă sunteți în primele 6 luni de sarcină. PADUDEN DUO poate face mai dificilă apariția unei sarcini. Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil după încetarea administrării medicamentului. Trebuie să vă informați medicul dacă intenționați să rămâneți gravidă sau dacă aveți dificultăți în a rămâne gravidă.Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:

Preț:

19.04 RON

Nu mai este disponibil.

Alte detalii:

Vânzător: Liki24.ro
Brand: Terapia Sa

De la același vânzător